ITF

Od 1996 roku Federacja jest afiliantem Międzynarodowej Organizacji Transportowców ITF. ITF - wraz z afiliowanymi przy tej organizacji związkami marynarzy i portowców - prowadzi od ponad czterdziestu lat walkę z "tanimi banderami".

   Pierwszym celem ITF jest całkowite pozbycie się "tanich bander" i zmuszenie armatorów do rejestrowania statków pod banderami ich własnych państw. Drugim celem , dopóki "tanie bandery" istnieją, jest umożliwienie zatrudnionym na nich marynarzom skutecznej reprezentacji związkowej dla uzyskania godziwych warunków pracy i pracy.
   Związki zawodowe marynarzy i portowców afiliowane prze ITF znajdują się w portach całego świata i działają - często przy pomocy inspektorów ITF - na rzecz zapewnienia załogom wszystkich statków pod "tanią banderą", odpowiednich układów zbiorowych zapewniających płace i inne warunki zatrudnienia w zgodzie z wzorcami akceptowanymi przez związki zawodowe afiliowane przez ITF.


ETF

Federacja jest członkiem oraz równocześnie współzałożycielem tej organizacji od samego początku tj. od 1999 roku. ETF jest częścią ITF-u, zrzeszającą Europejskich afiliantów tej organizacji, zarówno w krajach Unii Europejskiej jaki i pozostałych państwach europejskich.
Organizacja ta zajmuje się sprawami Unii Europejskiej oraz dążeniem innych państw do wstąpienia do Unii.
Celem tej organizacji jest wspólna polityka transportowa UE.

OPZZ

Od 1984 roku Federacja jest równocześnie członkiem i założycielem tej organizacji związkowej. Jest jedną z trzech reprezentatywnych central związkowych w Polsce.

   Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ), powołane w listopadzie 1984 roku przez Zgromadzenie Przedstawicieli Branżowych Związków Zawodowych, jest obecnie największą w Polsce organizacją związkową. Utworzenie OPZZ było urzeczywistnieniem, powszechnie wyrażanej przez związkowców w całym kraju, potrzeby istnienia ogólnopolskiego, kolegialnego organu przedstawicielskiego lewicowych związków zawodowych, który reprezentowałby interesy ludzi pracy w negocjacjach z przedstawicielami władz państwowych oraz służył doradztwem w sprawach dotyczących zarówno wszystkich pracobiorców jak i pracodawców. Zrzeszone w OPZZ organizacje związkowe zachowują pełną autonomię.

Działalność międzynarodowa OPZZ:
- Międzynarodowa Organizacja Pracy
- Kontakty z europejskim ruchem związkowym
- Starania o członkostwo w Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych
- Udział OPZZ w integracji europejskiej
- Współpraca z Komitetem Ekonomiczno - Społecznym (ESC)

OPZZ zrzesza związki, federacje oraz organizacje zakładowe. Skupione są one w 12 branżach:

  1. PRZEMYSŁ SUROWCOWO - ENERGETYCZNY
  2. PRZEMYSŁ WYTWÓRCZY
  3. EDUKACJA, NAUKA i KULTURA
  4. OCHRONA ZDROWIA I UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE
  5. ROLNICTWO i GOSPODARKA ŻYWNOŚCIOWA
  6. BUDOWNICTWO, LEŚNICTWO, PRZEMYSŁ DRZEWNY, OCHRONA ŚRODOWISKA
     I GOSPODARKA WODNA
  7. GOSPODARKA KOMUNALNA
  8. SPÓŁDZIELCZOŚĆ
  9. HANDEL i USŁUGI
  10. TRANSPORT I GOSPODARKA MORSKA
  11. KOLEJNICTWO
  12. ŁĄCZNOŚĆ
   Federacja ZZMiR jest członkiem OPZZ branży Transport i Gospodarka Morska.

               O nas     Przynależność    Nasi partnerzy     Członkowie     Władze    "Morskie wieści"     Aktualności     Kontakt